وبلاگ

10 نکته که در خرید چرخ خیاطی خانگی باید رعایت کنید.

چرخ خیاطی خانگی2

انتخاب چرخ خیاطی خانگی مناسب

دوخت و دوز چه به شکل حرفه ای باشد و چه به شکل غیرحرفه ای و فقط برای برطرف کردن امور کوچک، نیاز به چرخ خیاطی دارد که آن هم باید کیفیت خوب و مناسبی داشته باشد. چرخ خیاطی ها در دو نوع صنعتی و چرخ خیاطی خانگی، تولید می شوند.

ما امروز قرار است به ویژگی های یک چرخ خیاطی خانگی بپردازیم. اینکه برای خرید یک چرخ خیاطی خوب باید چه چیزهایی را مدنظر قرار دهیم. کیفیت خوب یک چرخ خیاطی باعث می شود که سالیان طولانی برای ما کار کند و امور مربوط به خیاطی را هم به راحتی برایمان مرتفع کند. البته اینکه چه نوع چرخ خیاطی را بخواهید خریداری کنید، بستگی به کاری است که قرار است با آن چرخ خیاطی انجام دهید.

چرخ خیاطی خانگی

چرخ خیاطی دستی و خانگی چه نوع چرخ خیاطی هایی هستند؟

قدیمی ترین نوع چرخ خیاطی ها، از نوع خانگی بودند که بیشتر برای کارهای روزمره و دوخت و دوزهای ساده استفاده می شده اند. این چرخ خیاطی ها با نیروی دست حرکت می کردند. به طور کلی کارکردن با چرخ خیاطی خانگی زیاد پیچیدگی ندارد اما تکنولوژی های جدیدی در این نوع چرخ خیاطی ها وجود دارد که کار با آنها را آسانتر هم کرده است.

اجزای چرخ خیاطی خانگی

ماسوره: ماسوره وسیله ای استوانه ای شکل برای نخ زیرین است و در زیر چرخ خیاطی قرار می گیرد.

ماکو: نگهداری ماسوره در جای خودش، بر عهده ماکو است. و سبب تنظیم کشش نخ می شود. محل قرار گیری ماکو هم ممکن است در زیر چرخ خیاطی و هم روی چرخ خیاطی باشد.

ماسوره پرکن: این وسیله، ماسوره را می چرخاند و پر می کند.

توپی: توپی باعث می شود شما بتوانید به شکل دستی سوزن را بالا و پایین کنید.

پدال: پدال می تواند سرعت دوخت را کنترل کند. هرچه بیشتر به پدال فشار آورید، سرعت بیشتر می شود و اگر فشار را کم کنید، سرعت کار با چرخ خیاطی هم کمتر خواهد شد.

قرقره: قرقره در داخل ماکو قرار دارد. قرقره با حرکت ماکو، سبب حرکت سوزن و دوخت زیری پارچه می شود.

چرخ خیاطی خانگی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

هرکدام از چرخ خیاطی های موجود در بازار به دلیل کارایی متفاوتی که دارند، باید ویژگی های متفاوتی هم داشته باشد از جمله موارد زیر:

1) چرخ خیاطی بهتر است قابلیت بالا و پایین نگه داشتن سوزن را داشته باشد. به این ترتیب زمانی که قرار است موقعیت پارچه را تغییر دهید، این کار را به راحتی می توانید انجام دهید.

2) اگر چرخ خیاطی خانگی شما، دارای سوزن نخ کن اتوماتیک باشد، خیلی از کارهای شما آسانتر خواهد شد و سرعت کارکردن شما هم بیشتر می شود.

3) اگر چرخ خیاطی دارای جادکمه زن باشد، در یک مرحله و با بهترین کیفیت می توانید بر روی لباس های خود، جادکمه بزنید.

4) یک چرخ خیاطی خوب و باکیفیت، باید سه تا 4 نوع دوخت حتما داشته باشد. یعنی با کمک این چرخ خیاطی بتوان لااقل 4 نوع دوخت معمولی و عمومی مانند کوک چپ و راست، دوخت زیگزاگ، دوخت مستقیم، دوخت دکمه را لااقل داشته باشد.

چرخ خیاطی خانگی

5) چرخ خیاطی خانگی که برای خرید مدنظر دارید، باید قابلیت این را داشته باشد که اجزای جدیدی را بتوان به آن اضافه کرد. با کمک این اجزا می توان دوخت های متنوع تری را روی پارچه پیاده کرد.

6) چرخ خیاطی باید وزن مناسبی هم داشته باشد. با وزن خیلی سنگین نمی توان آن را به راحتی جابه‌جا کرد. البته به یاد داشته باشید که وزن خیلی پایین و کیفیت بالای چرخ، باید هر دو با هم مورد توجه قرار بگیرد.

7) ماکو چرخ خیاطی را مورد توجه قرار دهید. ماکوی گرد بسیار بی سروصدا و بدون ارتعاش می باشد. ماکوی دراز، ارتعاش زیادی دارد. قرار گرفتن آن هم باید به گونه ای باشد که برای تمیزکردن آن چرخ خیاطی را کج نکنید.

8) چرخ خیاطی خانگی باید تا حد ممکن بیشتر انواع پارچه را بدوزد. در نظر داشته باشید که ممکن است گاهی دوخت پارچه ضخیم هم داشته باشید.

9) برند چرخ خیاطی و خدمات بعد از فروش و ضمانت و گارانتی آن را مورد توجه قرار دهید.

10) بازوی آزاد داشته باشد. چرخ خیاطی خوب، چرخی است که برای دوخت سرآستین و پاکتی، بازوی آزاد داشته باشد.

البته یک چرخ خیاطی خوب می تواند ویژگی های مهم و فرعی دیگری هم داشته باشد، مانند:

  • چرخ دارای بالابرنده قرقره نخ باشد.
  • قرقره در بالای چرخ خیاطی قرار بگیرد.
  • قیمت مناسبی داشته باشد.
  • طراحی و کاربرد مدرن داشته باشد. یعنی علاوه بر جلو به عقب هم پارچه را بدوزد.
  • نگهدارنده قابل تنظیم داشته باشد.
  • دارای دستگاه تنظیم کشش نخ باشد. با کمک این دستگاه می توان کشش نخ را طوری تنظیم کرد که نخ پاره نشود.
  • برای افراد مبتدی و کارهای معمولی روزانه بهتر است از چرخ خیاطی استفاده کنید که سرعت آن را بتوانید تنظیم کنید . سرعت زیاد ممکن است برای شما ایجاد مشکل نماید.

بعضی از چرخ خیاطی ها چون دارای دینام هستند، موقع کارکردن سروصدای زیادی تولید می کنند. به دستگاههای بدون دینام، همان ماکوگرد هم می گویند.

انواع چرخ خیاطی با توجه به نوع کارکرد آن

شمایی که در حال مطالعه این مقاله هستید، ممکن است قصدتان از خرید یک دستگاه چرخ خیاطی، با فرد دیگر، متفاوت باشد. مثلا ممکن است شما بخواهید چرخ خیاطی را برای جهیزیه تهیه کنید و یا بخواهید با کمک آن کارهای روزانه و معمولی دوخت و دوز را انجام دهید. بعضی دیگر از افراد هم قصد خیاطی و لباس دوختن برای خود و خانواده و حتی افراد دیگر را دارند که در اینصورت باید مدلی از چرخ خیاطی را انتخاب نمایند که گستردگی امکانات آن، بیشتر از مدل های دیگر باشد.

در ایران هم تولیدات چرخ خیاطی خوبی در بازار وجود دارد که هم از نظر کیفیت و کارایی و هم استفاده از تکنولوژی های جدید، بسیار پیشرو هستند. از جمله برندهایی که می توانیم آنها را مثال بزنیم می توانیم به:

چرخ خیاطی خانگی کاچیران، ژانومه، مارشال، جانتک، برلیانت، اشاره کنیم که در مدل ها و سری های متنوع تولید شده و در بازار موجودند.

چرخ خیاطی خانگی

توصیه دیگر ما به شما این است که حتی الامکان از خرید چرخ خیاطی های دست دوم و استوک صرف نظر کنید. چون در هر صورت این چرخ خیاطی های دست دوم مدتها مورد استفاده قرار گرفته اند و ممکن است علاوه بر پایین بودن عمر مصرف شان، ایراد و مشکل هم کم نداشته باشند. مواردی بوده است که بعد از مدت کوتاهی عیب و نقص قطعات شان معلوم شده است. در ضمن اگر این چرخ ها دچار عیب و نقصی هم شوند، دیگر گارانتی وجود ندارد که بتوانید از آن استفاده کنید. و همین امر یعنی تحمیل هزینه های بالا بر دوش کسی که این چرخ خیاطی استوک را خریداری کرده است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 + = نُه