چرخ خیاطی

انواع چرخ خیاطی و تمام نکاتی که باید درباره خرید آنها بدانیم

انواع-چرخ-خیاطی

معرفی انواع چرخ خیاطی

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی انواع چرخ خیاطی بپردازیم. چرخ خیاطی ها در مرحله ی نخست به دو گونه متفاوت تقسیم می شوند. مدل اول چرخ خیاطی خانگی و مدل دوم چرخ خیاطی صنعتی که هرکدام از این دستگاه ها ویژگی ها و قابلیت های خاص خود را دارند که همین ویژگی ها سبب شده است که محل استفاده آن ها و کیفیت محصول تولید شده توسط آن ها با یک دیگر متفاوت باشد . در ادامه به معرفی آن ها و همچنین معرفی چند نمونه از انواع چرخ خیاطی ها میپردازیم و ویژگی ها و قابلیت های آن ها را نقد و بررسی خواهیم کرد.

مشخصات چرخ خیاطی های خانگی

چرخ خیاطی خانگی: این چرخ ها بیشتر توسط افراد علاقه مند به خیاطی استفاده میشود و کاربرد هایی نظیر دوخت لباس های پاره و انجام خیاطی های سبک خانگی دارد. چرخ خیاطی های خانگی جز آن دسته از انواع چرخ خیاطی ها هستند که توانایی چند مدل دوخت را دارند. اگر شما از یک چرخ خیاطی خانگی حرفه ای استفاده کنید میتوانید از بیش از ۲۰ نوع دوخت مختلف آن بهره ببرید. این نوع از چرخ ها نسبت به چرخ های صنعتی از کیفیت دوخت پایین تری برخوردار هستند. کیفیت چرخ خیاطی های خانگی باهم متفاوت بوده و وابسته به مدل چرخ، جنس نخ، نوع دوخت و جنس نخ متفاوت است. این چرخ ها از سرعت دوخت پایین تری نسبت به چرخ های صنعتی برخوردار هستند ولی میتوانند نیاز های یک خانوده را برآورده کنند. هنگام استفاده از این چرخ خیاطی ها پیشنهاد میشود که از دوک های نخ سبک استفاده شود زیرا دوک های نخ سنگین ممکن است به دستگاه آسیب وارد کند و یا موجب سختی کار خیاط شود. باید توجه داشته باشید که این چرخ ها توانایی دوخت پارچه های ضخیم مانند جین را ندارند و ممکن است هنگام دوخت به آن آسیب وارد شود. چرخ خیاطی های خانگی در بین انواع چرخ خیاطی ها از وزن سبک تری برخوردار هستند و میشود آن ها را به راحتی جا به جا کرد. محصولات تولید شده توسط چرخ های صنعتی به نسبت چرخ های خانگی از دقت و ظرافت دوخت بالاتری برخوردار هستند. اما محصولات دوخته شده با چرخ های خانگی مخصوصا چرخ خیاطی های پیشرفته خانگی نیز کیفیت دوخت قابل قبولی دارند و میتوانند نیاز های یک خانواده را به طول کامل برآورده کنند.

انواع چرخ خیاطی

مشخصات چرخ خیاطی های صنعتی

چرخ خیاطی های صنعتی که اغلب در کاگاه های خیاطی استفاده میشوند اکثرا یک مدل دوخت خاص داشته و برعکس چرخ خیاطی های خانگی توانایی انجام چندین مدل دوخت را ندارند. کیفیت دوخت چرخ های صنعتی فوق العاده بوده و یک سر و گردن از چرخ های خانگی بالا تر هستند. این چرخ ها در گارکاه های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند و هدف استفاده از آن ها تولید لباس در حجم های بسیار زیاد است در نتیجه سرعت دوخت این مدل از چرخ ها بسیار بالا بوده و بسیار سریع تر از چرخ های خانگی عمل میکنند. این گونه از چرخ خیاطی ها برخلاف چرخ های جدید خانگی نیاز به نگهداری، پاکسازی و تعمیر متدوام و مرتب دارند. دقت کنید که با توجه به قیمت نسبتا بالای این چرخ ها باید به صورت مرتب آن را روغن کاری و تمیز کنید تا دچار مشکل نشود. این چرخ ها اکثرا قابلیت دوخت هر نوع پارچه ای را دارند و هنگام دوختن پارچه های ضخیم به مشکل بر نمیخورند و شما میتوانید با اطمینان خاطر از این دستگاه برای دوخت هر نوع پارچه ای استفاده کنید. چرخ خیاطی صنعتی نسبت به انواع چرخ خیاطی ها از وزن بیشتر و سنگین تری برخورد است و نمی شود آن را مانند چرخ های خانگی به راحتی جا به جا کرد. جنس تنه ی این چرخ ها اغلب از فلز چدن است زیرا این فلز باعث میشود که دستگاه صدای کمتری تولید کند و ارتعاش کمتری هنگام دوخت داشته باشد. استفاده از فلز چدن در این چرخ خیاطی ها ضمن داشتن مزیت نام برده شده سبب میشود که فرد خیاط با دقت عمل و ظرافت بیشتری به دوخت زدن بپردازد و محصول نهایی با کیفیت و ظرافت بیشتری تولید شود.

انواع چرخ خیاطی

معرفی مشخصات انواع چرخ خیاطی

چرخ خیاطی دستی: یکی از انواع چرخ خیاطی های قدیمی است. این چرخ خیاطی ها اغلب بدون نیاز به برق و با کمک دست کار میکنند ولی برخی از مدل های آن میتوانند به کمک برق و به وسیله ی یک پدال دستی نیز کار کنند. این چرخ خیاطی های قدیمی از قابلیت ها و امکانات کمتری نسبت به چرخ خیاطی های جدید دارند ولی از نظر جنس بدنه و مقاومت کیفیت بهتری نسبت به چرخ های جدید دارند.

چرخ خیاطی دارای صفحه کار تخت: این مدل چرخ خیاطی جز دسته ی چرخ خیاطی های صنعتی به حساب می آید. این چرخ دارای یک سوزن بلند و مشابه با چرخ خیاطی های خانگی است که بیشتر برای دوخت دو پارچه ی مسطح در کارگاه های صنعتی از آن استفاده میشود. در کاگاه های خیاطی از این مدل چرخ خیاطی صنعتی برای کار های آسان و ساده استفاده میشود و کار های سنگین را به مدل های دیگری از چرخ های صنعتی میسپارند.

چرخ خیاطی دارای صفحه استوانه ای: این چرخ خیاطی را میتوان علاوه بر خیاطی در صنعت کفش دوزی نیز استفاده کرد. این دستگاه دارای یک استوانه باریک و افقی می باشد که اندازه ای متغییر دارد. قطر استوانه به کار رفته در این چرخ خیاطی ها بین ۵ الی ۱۶ سانتی متر متفاوت است و در مدل ها گوناگون تولید شده توسط برند های مختلف فرق میکند.

در اخر امیدواریم که توانسته باشیم به شما در شناخت انواع چرخ خیاطی ها کمک کرده باشیم تا اگر قصد خرید چرخ خیاطی یا فعالیت در صنعت و هنر خیاطی را دارید بتوانید با اطالاعت تکمیل تری پا به این عرصه بگزارید. آگاهی از انواع چرخ خیاطی ها،کاربرد و قابلیت های آن ها سبب میشود که شما بتوانید یک محصول بهتر و مناسب برای رفع نیاز خود تهیه کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + هشت =